Afdrukken

Oudheidkundige Vereniging adviseert bij naamgeving

ERMELO – De nieuwe wijk Groevenbeek-Noord krijgt de straatnaam Nelson Mandelahof. Dit sluit aan bij de namen in de omgeving die allen een link hebben met Zuid Afrika. De keuze van deze naam is op advies van de Oudheidkundige Vereniging Ermeloo (OVE). Straten in Ermelo-Zuid hebben allemaal een link naar Zuid Afrika en een aantal naar Nederlandse beroemde strijders in de boerenoorlog daar. Zo is er bijvoorbeeld De la Reystraat, Retiefstraat, Piet Cronjéstraat en Paul Krugerstraat. Binnenkort dus ook de Nelson Mandelahof.

,,Meestal krijgen we een brief vanuit het college met de vraag om met een voorstel te komen," vertelt Steven van Loo, voorzitter van de OVE. ,,We kijken wat past in een wijk. Bij het Trefpunt zochten we het bijvoorbeeld in de namen van het Koningshuis. Tegenover de Groene Allee kunnen we een straat vernoemen naar een Ermeloër die veel voor dit dorp heeft betekend." Van Loo wil wel bekend maken wie dat is. ,,Aart van Wilgenburg, een man die zich actief inzette voor Ermelo Zelfstandig en die een rol vervulde bij de Rabobank." De voorzitter van de OVE vindt het mooi dat die namen behouden blijven in een straatnaam. ,,Zo hebben we een voorstel gedaan om bij de nieuwbouw van de 'Vlishoek' de naam van Kohnstamm terug te laten komen. Wij dragen dat dan voor en het college beslist uiteindelijk wat het wordt."

Historische naam

De gemeente vraagt in 90% van de gevallen advies aan de OVE. ,,Soms moeten we diep zoeken om een historische naam op een bepaalde locatie te vinden. Dan kunnen we informatie inwinnen bij mensen die veel weten van de lokale historie." Bij nieuwbouwprojecten geeft de gemeente aan om hoeveel straten het gaat. In het geval van Groevenbeek-Noord betreft dit slechts één straat. ,,Ook bij het college klonk toen heel snel de naam van Nelson Mandela," besluit Van Loo. ,,Even speelde nog de gedachte om zijn bijnaam 'Madiba' te gebruiken, maar het Nelson Mandelahof is toch prachtig!"