Afdrukken

Samenwerken om elkaar te versterken

ERMELO - De Christelijke Blindenbibliotheek in Ermelo heeft onlangs een intentieovereenkomst getekend met ketenpartners Stichting Aangepast Lezen en Dedicon. De drie organisaties spreken hiermee de intentie uit om intensief met elkaar samen te werken om de kwaliteit van de dienstverlening te verhogen ten behoeve van mensen met een leesbeperking.

Met deze samenwerking wordt ook een belangrijke stap gezet in de doorontwikkeling van de voorziening Aangepast Lezen. Voorafgaand aan het tekenen van de intentieovereenkomst heeft er een gezamenlijke toekomstverkenning plaatsgevonden om inzicht te verkrijgen in de mogelijkheden op het gebied van de samenwerking. Op basis van die resultaten wordt een plan gemaakt waarin benoemd wordt welke gezamenlijke doelen de drie organisaties hebben en hoe zij die zullen bewerkstelligen zonder de eigen identiteit te verliezen. Maar, zo spreken de drie organisaties uit, boven alles zal het vergroten van de toegankelijkheid tot informatie voor mensen met een leesbeperking centraal staan. ,,Er zijn nog maar twee plekken in Nederland waar braille wordt geproduceerd, en dat is Dedicon en hier in Ermelo. Wij hebben daarom ook Proson overgenomen om met name het produceren van braille te continueren,'' zegt Gerard Cornet, directeur van CBB. ,,De samenwerking met de twee partners is er vooral op gericht om elkaar te versterken.''

Uitleen en productie

De Stichting Aangepast Lezen heeft vooral een loket- en uitleenfunctie, CBB en Dedicon produceren vooral. Cornet: ,,Het zijn verder drie zelfstandige bedrijven maar we hebben elkaar nodig om de voorzieningen voor blinden en slechtzienden overeind te houden. We gaan samen research en development doen, de nieuwe ontwikkelingen gezamenlijk oppakken. Dat kun je als bedrijf niet meer alleen. Zeker ook omdat de Overheid minder subsidies verstrekt.'' De CBB in Ermelo richt zich vooral op de Christelijke identiteit. Waar Dedicon vooral produceert voor Overheid en de Koninklijke Bibliotheek, richt de CBB zich vooral op het Christelijke deel van de bevolking. ,,Deze identiteit is voor ons belangrijk en willen we vooral overeind houden. Kerken en scholen weten ons hiervoor te vinden. Zo'n 70 procent wat wij produceren is Christelijk materiaal,'' aldus Cornet. Een van de eerste acties die voortvloeit uit de overeenkomst is de gezamenlijke campagne Audiolezen om de bekendheid van de gesproken leesvorm te vergroten. Deze campagne zal in het voorjaar van 2015 gelanceerd worden.

Dedicon en SAL

De CBB in Ermelo heeft 36 personeelsleden en kan gebruik maken van zo'n 200 vrijwilligers. Dedicon is een organisatie die zich richt op Anders Lezen en heeft kantoren in Grave (NB) en Rijswijk (ZH). Er werken ruim 150 medewerkers en daarnaast beschikken ze over 175 vrijwilligers. De twee grootste opdrachtgevers van Dedicon zijn de Koninklijke Bibliotheek (KB) en het Ministerie van Onderwijs, Cultuur en Wetenschap (OCW). Stichting Aangepast Lezen is een dienstverlener op het gebied van aangepast lezen. De stichting maakt deel uit van de dienstverlening van het openbaar bibliotheekwerk. De dienstverlening aangepast lezen is bestemd en toegankelijk voor alle mensen met een leesbeperking, die geen gebruik kunnen of willen maken van de plaatselijke openbare bibliotheekvoorziening.