Afdrukken

Lobby stichting niet voor niets

ERMELO – Afgelopen weken zijn er enkele grafzerken op de monumentale begraafplaatsen van Veldwijk gerestaureerd. Nadat eind vorig jaar door een zinloze grafschennis zerken werden vernield, besloot GGz Centraal actie te ondernemen.

,,Mooi dat dit is gedaan, maar ook bittere noodzaak,'' zegt Gert Hofsink, voorzitter van de stichting Begraafplaatsen Veldwijk Ermelo. Als in 2011 deze stichting door de raad van bestuur van GGz Centraal, zonder duidelijke reden, aan de kant wordt gezet, vreest Hofsink dat het werk van de stichting voor niets is geweest.
Immers, niet voor niets richtte hij, samen met Peter van der Velde, deze stichting in 2008 op. De twee monumentale begraafplaatsen op Landgoed Veldwijk dreigden door wanbeheer (lees: geen beheer) ten onder te gaan. Daarom kwam de stichting met een goed doordacht restauratie-, renovatie- en onderhoudsplan.

Men zocht vrijwilligers en startte voortvarend. Er werden een aantal grote en kleinere renovaties gedaan. Zo werd de oude begraafplaats van onkruid en opschot ontdaan, op de nieuwe begraafplaats de heggen gesnoeid en de paden van een nieuwe verharding voorzien.
Stichting Materra onderhield de begraafplaatsen door het gras te maaien en in het najaar het blad te verwijderen.
Veel nabestaanden, (oud)medewerkers en andere betrokkenen reageerden positief op de werkzaamheden van de stichting. Diverse malen haalde men de landelijke pers.

Het kwam dan ook hard aan toen in 2011 de raad van bestuur van GGz Centraal de samenwerking met de stichting, zonder opgaaf van reden, beëindigde. Velen vreesden weer voor verval van de beide begraafplaatsen.
Toen in oktober 2012 de nieuwe begraafplaats ook nog te maken kreeg met vandalisme en er enkele oude grafzerken werden vernield, daalde de teleurstelling bij de stichting tot het nulpunt.
Men voelde zich echter altijd gesteund door de vele steunbetuigingen van betrokkenen uit het gehele land.

Dit voorjaar kreeg Steenhouwerij Van den Brink in Harderwijk van GGz Centraal de opdracht om een aantal kapotte monumentale grafzerken te restaureren. Gezien het feit dat beide begraafplaatsen, met dank aan de stichting, gemeentelijke monumenten zijn, kon door GGz Centraal een beroep worden gedaan op gemeentelijke- en provinciale subsidies. Vorige maand plaatste Van den Brink de laatste gerestaureerde zerken weer terug op de begraafplaatsen van Veldwijk.
,,Afgelopen week was ik nog op de begraafplaatsen, en het zag er weer netjes uit. Jammer genoeg zijn er nog veel zerken die restauratie behoeven, maar ik vertrouw er op dat Veldwijk hierin ook de komende jaren verantwoordelijkheid neemt.''
De stichting bestaat nog steeds, maar het accent ligt nu op informatie verstrekking. ,,Het zou toch ook zonde zijn als er niets met de kennis over de funeraire historie zou worden gedaan,'' zegt Hofsink.
Hij krijgt nog maandelijks vragen van nabestaanden of familieleden misschien op Veldwijk begraven liggen. ,,En regelmatig kan ik dit positief bevestigen. Dat is dankbaar werk omdat we weten dat er weer een puzzelstukje aan hun familiegeschiedenis wordt toegevoegd. We sturen dan een fotootje van de begraafplek met grafnummer en grafzerk als die er nog is. Soms maken we ook een scan van de notitie uit het begraafboek. Vaak komen nabestaanden ook het graf bezoeken. Ik ben blij dat de begraafplaatsen er dan verzorgd uitzien. Hopelijk blijft dit ook zo."

Dat GGz Centraal zich nu in de media gaat presenteren als zijnde dat Veldwijk haar historisch erfgoed koestert, is voor het bestuur van stichting Begraafplaatsen Veldwijk Ermelo nogal overdone. Maar, het bestuur is uiteraard wel blij met de gezette stappen. Haar lobby binnen en buiten de organisatie is dus niet voor niets geweest. Het bestuur blijft positief en wil nog steeds de uitgewerkte plannen beschikbaar stellen. ,,Een telefoontje is genoeg,'' aldus de voorzitter.