Afdrukken

Betere kwaliteit van leven door twee avonden wandelen

ERMELO – Omstreeks twaalf uur kwamen de deelnemers van de Diabetes Challenge bij het Astmacentrum Salem aan. Het eindpunt was gehaald. Opvallend monter en vrolijk liepen de ongeveer zestig wandelaars het terrein op, waar familie en vrienden ze onder groot applaus verwelkomden.

Uiteraard waren er ook gladiolen voor de wandelaars, immers er was een grote wandelprestatie geleverd. Maandag liep de groep in Putten, dinsdag in Ermelo, woensdag in Nunspeet en donderdag in Zeewolde en nu eindigt de groep vandaag in Ermelo. Ermeloërs Gijs van Waversveld is een van de deelnemers. ,,Ik heb ook diabetes, de meesten overigens, en ben door de praktijkondersteuner van de huisarts op deze Challenge geattendeerd.’’ In april is de groep uit Ermelo begonnen met twee keer per week te gaan lopen. ,,Op maandag en woensdag liepen we opbouwend van vierduizend naar tienduizend stappen. Daardoor ben ik nu wel een paar kilo kwijtgeraakt. En dat is natuurlijk ook het doel, een betere conditie krijgen. We zijn in Ermelo met een groep van ongeveer twintig mensen gestart. Het is erg gezellig en het stimuleert ook om te gaan lopen. Zoals begin van de week met die regen, zou je alleen al afgehaakt zijn. Nu heb je toch een soort van verplichting naar de groep, zeg maar.’’ Ook Nienke Strengholt uit Zeewolde, loopt mee omdat ze diabetes heeft. ,,Ik heb vorig jaar ook gelopen. Ik was altijd wel aan het sporten, maar snapte niet wat sportiviteit en diabetes met elkaar te maken hadden. Ik moest na het sporten veel eten, dus ik werd zwaarder in plaats van lichter door het sporten. Ik kreeg begeleiding en ben nu anders aan het sporten. Ik sport nu intensiever en dat heeft betere invloed op mijn bloedsuikers maar ook op m’n algehele gestel.’’
Na de challenge hebben de meesten het voornemen om te blijven lopen. En ook met elkaar. ,,Als je diabetes hebt, is het niet leuk om allen in het bos te lopen, dus voelt het veiliger om het in een groep te lopen,’’ legt Strengholt uit.

Sociale contacten

De Bas van de Goor Foundation organiseert dit jaar voor de vijfde keer de landelijk Diabetes Challenge, voor deze regio is het de tweede keer. De deelnemers uit de regio liepen de afgelopen zes dagen elke dag tienduizend stappen. ,,Dat is zo’n zeven kilometer,’’ vertelt Carla van den Hoek van fysiotherapie Hokkeling en Huibers uit Ermelo. ,,Het is een leuke groep mensen, we hebben er lekker weer bij dus wat wil je nog meer? Er is begeleiding van een diëtiste, een fysiotherapeut en praktijkondersteuners van de huisarts. Zij lopen mee voor support, maar ook dat het steunend is voor de lopers. Het is toch prachtig dat mensen zeggen dat ze hun buikje kwijt zijn en dat het met hun suiker beter gaat. En als je dan hoort dat mensen minder hoeven te spuiten, dan levert het toch wel wat op.’’ De deelnemers hebben een groepsapp waarin ze elkaar over van alles van op de hoogte houden. ,,Dus ook voor onderling sociale contacten is het leuk. Na zo’n wandeling gaan ze toch met elkaar wat drinken. Zo ontmoet je andere mensen.’’ Dat beamen ook Hanneke van Egteren en Karin Geurtsen. De Ermelose dames doen dit jaar voor het eerst mee. Geurtsen: ,,Het is fantastisch, we hebben een leuke groep en goede begeleiding. We motiveren elkaar heel veel en de begeleiding motiveert ons, dus dat gaat goed. Echt een aanrader. Via de diabetesverpleegkundige hoorde ik over deze groep en heb me aangemeld.’’ Hanneke van Egteren vult aan: ,,Ik heb nu meer energie en voel me prettiger gewoon. Ik heb een betere conditie. Je hebt niet het idee dat je onderweg bent met zieke mensen, maar met mensen die sporten. Het gaat niet alleen over diabetes, maar we praten over van alles.’’ Bij het Astmacentrum aan de Julianalaan staan familie en vrienden de sportievelingen op te wachten. De deelnemers zijn allemaal enthousiast, de ene wat meer moe dan de ander, maar iedereen verkeert in een overwinnaarsroes. ,,Zie het maar als een opstap naar een gezonder leven,’’ lacht een van de deelnemers.