Veel fietsendiefstallen op de Veluwe
CBS presenteert criminaliteitscijfers
ERMELO/ REGIO - In Sittard-Geleen vonden in 2015 naar verhouding de meeste woninginbraken plaats. Er werd in die gemeente bijna 1100 keer ingebroken, wat neerkomt op 12 inbraken per duizend inwoners. In Ermelo gaat het om 5 inbraken per duizend inwoners, wat gelijk is aan de landelijke gemiddelden. Gemeente Schiermonnikoog was in 2015 de enige gemeente zonder geregistreerde woninginbraak, zo meldt het CBS.
De politie op de Noordwest Veluwe zet enorm in op preventie en voorlichting. Het effect hiervan is moeilijk meetbaar. ,,De woninginbraken laten door de jaren heen een golfbeweging zien,” meldt de Ermelose wijkagent Jelle van Heerikhuize. ,,Zijn de cijfers het ene jaar hoog, het jaar erop dalen de cijfers weer. Voor deze golfbeweging zijn meerdere oorzaken aan te wijzen, die overigens elk jaar weer kunnen verschillen. Feit was, is en blijft dat woninginbraken altijd zullen zijn, hoezeer men ook aan preventie werkt.” Toch constateert Van Heerikhuize wel dat mensen scherper worden in hun eigen omgeving en meer omzien naar hun naasten. ,,Preventie staat niettemin hoog op onze agenda omdat bewustwording. En dat kan absoluut van invloed kan zijn op het wel, of juist niet slachtoffer worden.” In Nederland vonden er vorig jaar dus gemiddeld vijf woninginbraken per duizend inwoners plaats. In Limburg en Noord-Brabant werd relatief vaak ingebroken. Ook in de Randstad vonden veel inbraken plaats. De inbraakcijfers van de grote steden als geheel liggen iets lager dan die van verschillende nabijgelegen gemeenten.
Fietsendiefstallen
In Enschede wordt het meest melding gemaakt van fietsendiefstal. De stad wordt gevolgd door Venlo en Eindhoven. Maar ook Ermelo scoort hierin hoog. Van Heerikhuize bevestigt dit. ,,Helaas geldt dit ook voor vele andere plaatsen op de Veluwe. Veelal dure fietsen worden ontvreemd door veelal buitenlandse dadergroepen.” De fietsen worden dan over de landsgrenzen gebracht en daar verkocht. ,,We hebben het afgelopen jaar meerdere malen delen van dadergroepen opgerold. Ook na technische acties vanuit ons gebied. Hierbij zijn vele tientallen fietsen aangetroffen die vanuit een groot deel van midden-NL afkomstig waren.” Wie meer criminaliteitscijfers wil zien, klikt hier naar het CBS.
- Details
- Geschreven door Natalie Overkamp
- Categorie: Actueel
- Gepubliceerd: 14 november 2016