Hulp bij financiële problemen
Klappe reikt schuldhulpmaatjes certificaten uit
ERMELO - Dinsdagavond reikte wethouder Laurens Klappe aan negen schuldhulpmaatjes en twee coördinatoren het certificaat schuldhulpmaatje uit. De nieuwe professioneel getrainde schuldhulpmaatjes gaan inwoners van Ermelo ondersteunen en begeleiden bij financiële problemen.
Mart Bakker, voorzitter van de stichting SchuldhulpMaatje, gaf in zijn welkomstwoord aan dat prachtig is dat de plaatselijke kerken samenwerken op het diaconale vlak. ,,Het overstijgt de kerkmuren.'' Uit ervaring weet hij dat het voor diakenen binnen de kerken lastig is om te ondersteunen bij financiële problemen. ,,Men gaat vaak over grenzen heen en diakenen hebben de expertise niet. Er is binnen het Diaconaal Platform gekeken hoe dit op te pakken.'' Het bestuur heeft in kerkbladen en in lokale kranten geworven voor schuldhulpmaatjes. Dit leverde dertig aanmeldingen op voor tien plekken.
Negen maatjes en twee coördinatoren hebben vervolgens een scholing gevolgd en zijn nu dus officieel schuldhulpmaatje. ,,We doen dit omdat we gedreven zijn tot naastenliefde vanuit ons Christelijke geloof,'' aldus Bakker. Rikkert Vliek, een van de initiatiefnemers van het Diaconaal Platform, merkte op dat dit een goed moment was om de schuldhulpmaatjes in te gaan zetten. ,,Ook de gemeente Ermelo merkt een toename van de schuldenproblematiek en dan is het goed te weten dat er naast professionals ook vrijwilligers actief zijn op dit gebied.'' Hij was dan ook blij dat na een gesprek met wethouder Klappe deze enthousiast werd van het initiatief en vervolgens ook direct medewerking verleende door een startsubsidie te geven. Vliek kon ook nog een nieuwtje melden: ,,Het Diaconaal Platform komt met een nieuw initiatief: Sollicitatie Platform Ermelo. Het Diaconaal Platform heeft het idee opgevat om voor werkzoekenden een Sollicitatie Platform op te richting waarbij onder begeleiding van een professional zowel LBO-, MBO- en HBO-ers, maar ook WO-ers ondersteuning krijgen bij het zoeken naar werk.'' Er worden zes bijeenkomsten georganiseerd die praktisch en interactief van aard zullen zijn. De bijeenkomsten worden onder schooltijd gehouden en de deelname is vrijwillig. De planning is dat de eerste groep in april 2014 van start zal gaan.
Aansturing
Er is door het bestuur gezocht naar maatjes met verschillende (beroeps)achtergronden zodat men elkaar aan kan vullen en gebruik kan maken van elkaars expertise. Ook is er bewust naar verschillende leeftijdscategorieën gekeken en naar de verhouding man-vrouw en kerkelijke achtergrond. Het bestuur heeft als eerste twee coördinatoren aangesteld, Eefke Sonnenberg en Wout Lourens. Beiden zijn niet meer actief werkzaam en hebben dus tijd om de maatjes aan te sturen en de werkzaamheden te coördineren. Uiteraard hebben zij ook aan de cursus meegedaan.
Lourens schetste de geschiedenis van de stichting Schuldhulpmaatje. Tevens meldde hij dat dit project niet alleen ondersteund werd vanuit de politiek, maar dat er zelfs Koninklijke belangstelling is. Koning Willem Alexander was vandaag namelijk aanwezig bij de certificering van nieuwe maatjes in Midden-Delfland. De stichting helpt in principe iedereen die aanklopt voor hulp, ongeacht geloof, ras of levensovertuiging. Wel wordt er door de coördinatoren gekeken of er geen onderliggende problematiek is, bijvoorbeeld verslaving of psychiatrische problematiek. Is dit wel het geval dan wordt er geadviseerd eerst deze problemen op te pakken bij de professionele hulpverlening. Het is ook niet zo dat schuldhulpmaatjes het werk van de professionele schuldhulpverlening gaan overnemen. ,,Integendeel,'' aldus coördinator Eefke Sonnenberg. ,,De professionele hulpverlening zoals Sociale Dienst of Maatschappelijke Dienstverlening Veluwe, sturen steeds meer cliënten naar ons door. Zij doen wel het voortraject maar hebben zelf geen tijd om bijvoorbeeld met cliënten te gaan budgetteren. Die tijd hebben wij wel omdat wij vrijwilligers zijn. Wij zien ons dan ook als ondersteuning van de professionele instanties.''
Uitgebreide intake
De coördinatoren hebben al veel werk verricht en hebben zich wellicht wat verkeken op de hoeveelheid tijd die het ze heeft gekost. ,,Maar het mooie is dat alle kerken meedoen. De maatjes komen uit verschillende kerken in Ermelo en het is mooi dat je als kerklid anderen te hulp mag zijn. Diaconaat in de praktijk,'' aldus Sonneveld. ,,Daar doen we het voor.'' Omdat Sonneveld en Lourens zelf een hulpverleningsachtergrond hebben, zijn zij bedacht op de valkuilen waar de vrijwilligers in kunnen stappen. Sonneveld: ,,Daarom doen wij zelf de uitgebreide intake. Wij selecteren zogezegd aan de voordeur voordat we een schuldhulpmaatje zoeken. Waar wij heel alert op zullen zijn is dat de maatjes geen zaken gaan overnemen. Zij zullen bijvoorbeeld geen brieven gaan openen of brieven gaan schrijven. Dat moeten de hulpvragers zelf doen. Wij staan wel naast hen om dit te begeleiden en daarbij te ondersteunen.''
De beide coördinatoren zijn de eerste aanspreekpunten voor de schuldhulpmaatjes. Ook zorgen zij voor het onderhouden van de contacten met diverse hulpverlenende instanties, zodat de verlening van hulp aan mensen met schulden zo goed mogelijk op elkaar wordt afgestemd. De schuldhulpmaatjes bieden morele en praktische ondersteuning voor de lange termijn. Dus niet alleen financiële problemen oplossen maar ook begeleiden bij het op orde houden van de financiën en schuldenvrij te blijven op langere termijn. Herbert Westerink is een van de gecertificeerde schuldhulpmaatjes. ,,Ik hoorde van dit initiatief in de kerk en wat me erg aansprak was dat dit project zich richt op zelfredzaamheid. Het is zelfs de bedoeling dat de mensen aan het eind van de hulp zelfstandig verder kunnen.'' Westerink zit zelf in de zorg, hij stuurt als teamcoachr zorgverleners aan. Hij hoort via hen regelmatig wat voor een ellende er zich afspeelt als er thuis financiële problemen zijn. Hij heeft voordeel van MBO-administratieve opleiding maar heeft veel geleerd van de cursus. ,,Het is belangrijk dat we de keus bij de klant zelf laten, wij ondersteunen slechts.''
Toename schuldenproblematiek
,,Vorige week werd de nieuwe nota Schuldhulpverlening vastgesteld,'' aldus Laurens Klappe. ,,En we konden constateren dat de gemeente Ermelo en Harderwijk het gelukkig goed doet. Het is mooi om hier te staan, maar het is jammer dat het nodig is.'' De gemeente merkt ook de toename van de schuldenproblematiek. Westerbeek, professionele schuldhulpverlener, die voor Ermelo de schuldsanering verzorgd, ziet dit jaar al een forse stijging vanhet aantal klanten ten opzichte van voorgaande jaren. Ook Pinel, die mensen op het administratieve vlak ondersteunt, merkt een enorme groei in aanvragen. ,,Naast de professionele organisaties is het mooi dat ook de kerkelijke instanties veel kunnen doen. Vooral door de informele contacten die zij hebben, kan er sneller de hulp worden opgestart,'' aldus Klappe. Vanuit eigen ervaring kon hij de schuldhulpmaatjes meegeven dat dit werk veel vasthoudendheid vraagt. ,,En het is niet alleen dankbaarheid wat je krijgt, het kan ook frustraties opleveren. Wees dat bewust.'' Momenteel wordt er al aan zeven hulpvragers hulp geboden. Wanneer de aanvragen in dit tempo doorgaan, zullen er snel nieuwe schuldhulpmaatjes moeten worden opgeleid. Gelukkig is er een soort van reservelijst zodat daar op ingespeeld kan worden. Schuldhulpmaatjes Wout Lourens, Eefke Sonnenberg, Peter Kok, Ben van de Brink, Henny van Hartkamp, Herbert Westerink, Geertje Ebbers, Jan Polhoud, Sietske Grijm, Alies Brouwer en Henk Hop ontvingen hun certificaat.
- Details
- Geschreven door Gert Hofsink
- Categorie: Actueel
- Gepubliceerd: 04 februari 2014