NL-Alert verstuurd om ramen en deuren te sluiten vanwege rookontwikkeling

’t HARDE/REGIO - Er heerst een grote natuurbrand op het oefenterrein van Artillerie Schietkamp (ASK) bij ’t Harde. De brand brak omstreeks het middaguur uit. Door de omvang van de brand en mogelijke uitbreiding naar recreatiegebieden en instellingen in het gebied schaalde de VNOG al snel op van GRIP 1 naar GRIP 2! Verschillende eenheden va de brandweer uit de regio zijn ingezet om de brand onder controle te krijgen.

Door de hevige rookontwikkeling, zelfs te zien vanuit de Flevopolder, tot aan Ermelo en Harderwijk, maar ook in het Gooi wordt rook waargenomen. Vanwege deze omvang is besloten de  snelweg A 28 tussen Wezep en 't Harde in beide richtingen afgesloten.  Automobilisten moeten omrijden via Apeldoorn over de A1 en de A50. De grootte van de brand in combinatie met de vrij harde wind trekt de rook over een groot gebied. Vanaf 13:30 uur ontvingen inwoners in de ruime regio een NL-Alert waarin werd verzocht om uit de rook te blijven en ramen en deuren te sluiten. Ook wordt gevraagd om de mechanische ventilatie uit te zetten. ‘Ga de weg niet op en geef hulpdiensten de ruimte! Bent u in de buurt van de brand, verlaat dan het gebied!’

Helikopters

Vanwege de omvang van de brand is er ook een coördinatieteam,  het Regionaal Operationaal Team (ROT) ingezet. Dat team wordt ingezet bij regionale rampenbestrijding en crisisbeheersing. Ondertussen worden niet alleen brandweerwagens ingezet, ook Defensie schiet voor het blussen te hulp met drie Chinook-helikopters met bluswater. De crew maakt gebruik van een Bambi Bucket om grote hoeveelheden water te droppen boven het vuur. Het model Bambi Bucket dat de Chinook-helikopters meedragen, bevat maximaal 7600 liter water. De helikopters halen het water uit de recreatieplas Heerderstrand. Vanwege de hevige brand zijn na 14:15 uur ook de N309 en de N795 deels afgesloten voor verkeer. Automobilisten worden lokaal omgeleid.

1970

Vorig jaar april woedde er ook een grote brand in hetzelfde gebied, al was dat toen in de berm. Uiteindelijk brandde een gebied van zo’n anderhalve kilometer bij zeshonderd meter af. Bij ouderen staat wellicht nog de grote heidebrand in juni 1970, nu 55 jaar geleden, in het geheugen gegrift. Ook deze enorme brand ontstond door schietoefeningen op het ASK-terrein. Het ging toen zo enorm te keer dat er gevaar bleek voor het dorp ’t Harde. Gelukkig is dit zwarte scenario door de grote inzet van wel duizenden brandweerlieden, militairen en vrijwilligers voorkomen. Wel bleek uiteindelijk drie vierkante kilometer natuur verbrand en werden er drie villa’s en drie woningen in de as gelegd.

Oorzaak

Volgens een woordvoerder van de Veiligheidsregio Noord- en Oost-Gelderland (VNOG) is de oorzaak van de brand nog niet bekend, maar zijn er meerdere brandhaarden. De woordvoerder kon nog niet zeggen of de brand is aangestoken. ,,Alle hulpdiensten zijn naar de plek gestuurd om onderzoek te doen.’’