Gemeente stelt lijst met bezuinigingsmogelijkheden op

Hondenbelasting opnieuw ingevoerd, ozb blijft buiten schot
ERMELO – Met de Kadernota in aantocht heeft wethouder Arap-John Tigchelaar alvast de financiële richting geschetst voor de komende jaren. Net als veel andere gemeenten vreest Ermelo een ‘financieel ravijn’. Daar komt bij dat Ermelo bij de herverdeling van het gemeentefonds tot de zwaarst getroffen gemeenten behoort. Er is inmiddels een compensatie vanuit het gemeentefonds, maar dat is volgens Tigchelaar alleen toereikend voor 2026 en 2027.
Burgemeester Hans van Daalen noemt het een bijzonder proces. ,,We hebben de hele begroting tegen het licht gehouden. En de hele organisatie gevraagd hierover mee te denken. Dat heeft geleid tot een mooi product waarbij we een aantal kernwaarden hebben geformuleerd.” Van Daalen noemt hierbij betrouwbaarheid, mensgerichtheid en besluitvaardigheid.
Lege koelkast
Er is een lijst van bezuinigingsmogelijkheden opgesteld. Dat varieert van het stoppen met het gebruik van de gevulde koelkast voor leden van het college. Het stoppen met de wekelijkse bloemstukjes voor de college gang en het verlagen van de frequentie van het schoonmaakonderhoud, toiletten en kantooromgeving op vrijdag en tijdens officiële vakantieweken. Ook kan het marktgeld voor standplaatsen op de weekmarkt worden verhoogd om het zo in lijn te brengen met tarieven van omliggende gemeenten. Ook houdt de gemeente Ermelo momenteel een structureel inhuurbudget aan gebaseerd op 2% van de loonsom voor de vervanging van medewerkers die langdurig ziek zijn. Voorgesteld wordt om dit budget structureel te laten vervallen.
Druk op inwoners vermijden
Voor de komende twee jaar presenteert de gemeente een sluitende begroting, mede door het aan te vullen met geld uit de algemene reserves. ,,We hebben bewust niet gekozen voor een verhoging van de onroerendezaakbelasting," aldus wethouder Tigchelaar. ,,Hoewel dat voor veel gemeenten een voor de hand liggende maatregel is, willen wij die druk op onze inwoners vermijden.” Wethouder Sarath Hamstra benadrukt dat Ermelo een heel fijn dorp is om te wonen en hij wil een goed voorzieningenniveau behouden. In het sociaal domein stijgen de kosten, vooral voor jeugdzorg. De extra middelen vanuit het rijk zijn volgens hem niet voldoende. ,,We willen de beweging van de zorg naar de voorkant niet in de wielen rijden.” De inzet is hierbij gericht op preventie om duurdere zorg in een later stadium te voorkomen. Tegelijkertijd wordt het subsidiebeleid herzien. Ermelo geeft jaarlijks €7,5 miljoen uit aan sociale subsidies, waaronder sport en cultuur. De herijking moet leiden tot betere afstemming met beleidsdoelen en €545.000 aan besparingen opleveren.
Hoog niveau
Wethouder Ronald van Veen wijst op keuzes rondom openbaar groen. ,,De raad wil de kwaliteit op hoog niveau houden en dat resulteert in hogere uitgaven.” Wel ligt er een bezuinigingsmogelijkheid bij de mobiliteitsvisie. In het uitvoeringsprogramma wordt voorgesteld de maximumsnelheid in het Ermelose buitengebied te verlagen van 80 km/u naar 60 km/u. Daarvoor is € 75.000 gereserveerd. De huidige weginrichting is geschikt voor 60 km/u, maar niet voor 80 km/u. De snelheidsverlaging kan eenvoudig door de verkeersborden aan te passen. Snelheidsremmende maatregelen kunnen de verlaging verder versterken, maar worden bij dit scenario pas bij groot onderhoud genomen. Dit bespaart dan ook weer kosten.
Verlichten van gebouwen
In het beleidsplan Bewust Verlichten 2021-2025 staat onder andere het onderdeel Bewust verlichten van gebouwen of ornamenten. De gemeente gaat dit niet verder uitvoeren dan tot nu toe is gebeurd. Het college stelt voor om de hondenbelasting weer in te voeren om daarmee de kosten voor onderhoud en reiniging van hondenvoorzieningen op te vangen. Ook is er een mogelijkheid om basic camperplaatsen (zonder stroom/water) te faciliteren en verhuren op gemeentelijke parkeerplaatsen. Dit zorgt voor meer inkomsten, net als bij de invoering van de verplichte MTB- en ruiter vignetten op de Veluwe. De groei in verblijfstoerisme moet zich vertalen naar toenemende inkomsten uit de toeristenbelasting. Dit is wel een effect op de lange termijn.
Betere afspraken
Het college wil heldere subsidieafspraken met de VVV. Betere subsidieafspraken zorgen voor een efficiëntere besteding van middelen en het gezamenlijk realiseren van beleidsdoelen. Hierdoor wordt meer bereikt met hetzelfde budget, wat leidt tot financieel 'voordeel' zonder extra kosten. Door de openbare verlichting bij zonsondergang een kwartier later aan te zetten en bij zonsopgang een kwartier eerder uit te zetten wil men kosten drukken. De totale energiekosten van de Openbare verlichting zijn €136.000 per jaar, de grootste kostenpost hierin zijn de netwerkkosten.
Huis en Tuin Event
De verhuur van terrassen is door uitbreiding tijdens corona beperkt gebleven tot ‘oude’ huuropbrengsten. Op dit moment loopt het project om alles op orde te brengen zodat gebruik betaald wordt met jaarlijkse indexering. Daarnaast zijn er In het structurele budget voor duurzaamheid twee posten opgenomen die kunnen worden stopgezet: het Huis en Tuin Event en de kosten voor subsidie Klimaatadaptatie. De subsidie klimaatadaptatie blijkt ook bij water en riolering te zijn begroot.
Het college ziet in de toeristenbelasting kansen. Men verwacht in 2026 €400.000 extra op te halen, mede door overleg met de recreatiesector. ,,De gesprekken verlopen in goede harmonie,” aldus de wethouder. ,,We hebben nu voor 2026 en 2027 sluitende begrotingen, maar daarna moeten we verder kijken.” Het college wil daarbij blijven inzetten op samenwerking, efficiëntie en transparantie.
- Details
- Geschreven door redactie
- Categorie: Actueel
- Gepubliceerd: 03 juni 2025