Gemeenteraadsverkiezingen: Het belang van sport en cultuur
Wie is financieel verantwoordelijk voor sport en cultuur?
ERMELO — In Ermelo zijn sport en cultuur geen bijzaak, maar het dagelijks ritme. De verkiezingsprogramma’s van de zeven Ermelose partijen laten zien dat iedereen het eens is over het belang van sport en cultuur, maar dat de financiering en uitvoering voor diepe politieke breuklijnen zorgt. Over één ding zijn partijen het opvallend eens: sport en cultuur moeten mensen verbinden en gezond houden.
Het CDA Ermelo noemt ze ‘bouwstenen van de samenleving’ en wil dat inwoners blijven meedoen. Ook de ChristenUnie Ermelo benadrukt de sociale rol. ‘Verenigingen voorkomen eenzaamheid en bieden kinderen een veilige omgeving buiten school.’ Progressief Ermelo en Eén-Ermelo gebruiken vergelijkbare woorden: activiteiten brengen samenhorigheid en leefbaarheid. Kortom: niemand wil minder sport of cultuur — het debat gaat vooral over hoe toegankelijk en wie financieel verantwoordelijk is. De meeste partijen vinden dat deelname niet mag afhangen van inkomen.
Kritisch
HEE22 kiest een andere benadering: subsidie moet omlaag waar het kan. Grote verenigingen kunnen volgens die partij contributies verhogen; de gebruiker betaalt zo veel mogelijk zelf. De VVD Ermelo vindt dat subsidies moeten blijven, maar wel met een kritische blik: ‘gemeenschapsgeld moet effectief worden ingezet.’ Aan de andere kant van het spectrum staan Progressief Ermelo en de ChristenUnie, die juist nadrukkelijk publieke ondersteuning willen om deelname betaalbaar te houden. Sportbedrijf Interactie, dat accommodaties en programma’s uitvoert, speelt in meerdere programma’s een hoofdrol. VVD Ermelo ziet een centrale organisatie die ruimte moet krijgen. Eén-Ermelo wil samenwerking stimuleren, maar met een onafhankelijke sportraad als tegenwicht. HEE22 is kritisch, vooral op het onderbrengen van cultuurbeleid bij Interactie.
Broedplaats
Breed gedragen is het behoud van het museum, de bibliotheek en lokale initiatieven. De SGP Ermelo vormt de duidelijkste afwijking: de overheid moet vooral erfgoed beschermen, niet actief cultuur ontwikkelen. Progressief Ermelo wil juist uitbreiden met broedplaatsen en nieuwe evenementenlocaties.
Ook sport laat subtiele ideologische lijnen zien. Eén-Ermelo denkt groot: een topsportcentrum en verdere ontwikkeling van paardensport. SGP wil juist nadruk op breedtesport en wijst topsport als overheidstaak af. Bovendien wil deze partij geen wedstrijden op zondag. Progressief Ermelo investeert het liefst in openbare speelplekken en een skatebaan. CDA en ChristenUnie richten zich vooral op gezondheid en participatie. VVD ondersteunt verenigingen, maar bewaakt de kosten.
Bestuursfilosofie
In Ermelo gaat de verkiezingsstrijd uiteindelijk niet over het nut van sport en cultuur, dat staat nauwelijks ter discussie, maar over bestuursfilosofie. Voor inwoners vertaalt zich dat in concrete vragen: blijven contributies laag, komen er nieuwe evenementen en sportplekken, of verschuift de rekening naar leden en bezoekers? Waar landelijke politiek vaak draait om grote thema’s, gaat het in Ermelo om de voetbaltraining, het museumbezoek en het lokale festival. Iedere partij wil een levendig dorp. Maar de kiezer bepaalt straks of dat vooral een publieke voorziening blijft, of meer een gezamenlijke verantwoordelijkheid van inwoners zelf.
- Details
- Geschreven door Natalie Overkamp
- Categorie: Politiek
- Gepubliceerd: 15 februari 2026