Han Wilhelm over achterkamertjespolitiek en 'hoofdpijndossiers'
HEE22 wil meer studio's voor starters en tijdelijk toestaan van permanente bewoning op recreatieparken
ERMELO – Over twee weken mogen we stemmen voor de nieuwe gemeenteraad. Maar op wie kan je eigenlijk stemmen? Welke partij past het best bij jou? We stellen er een aantal voor. Ditmaal Han Wilhelm, lijsttrekker van de lokale partij HEE22.
Hoewel de partij nog jong is, heeft Wilhelm zijn sporen in de raad wel verdiend. Hij verdiepte zich de afgelopen jaren in de langlopende dossiers van Tomassen Duck-To en Ten Hove. Die ‘hoofdpijndossiers’ zijn inmiddels afgesloten? ,,Het dossier van Ten Hove lijkt ‘op papier’ afgesloten, maar of de beoogde en geplande woningbouw kan doorgaan is helemaal niet zeker,” vertelt hij. ,,De stikstofproblematiek en die van het nabijgelegen Natura2000-gebied zouden woningbouw nog kunnen blokkeren.” Ook het dossier rond Tomassen Duck-To is nog niet gesloten. ,,We wachten nog op een rechterlijke uitspraak over twee voorlopige voorzieningen. Vastgesteld moet worden dat het college de eerste twee jaar van deze raadsperiode er alles aan heeft gedaan om Tomassen te pleasen. Eind 2022 kreeg Tomassen, ten onrechte, nog een tijdelijke omgevingsvergunning voor twee percelen. En in december 2023 werd een Letter of Intent getekend.” Wilhelm noemt dit het allerbeste Ermelose voorbeeld van ‘achterkamertjespolitiek’. ,,Daarna kwam de provincie in beeld met een op handen zijnde weigering van de Natuurvergunning. De FIOD en NVWA deden in september 2024 een inval. Daarna volgde een advies van het Openbaar Ministerie om een BIBOB-onderzoek te starten. Deze procedures zijn niet geïnitieerd door het college, maar ze zullen wel leiden tot de uiteindelijke sluiting van Tomassen. Resumerend: het college heeft de afhandeling van het dossier Tomassen eerder vertraagd, dan autonoom te hebben opgelost! En deze vertraging heeft de Ermelose samenleving een paar miljoen euro gekost!”
Parkeernorm
Op de stelling dat woningbouw en parkeerruimte het bouwen in de kern van Ermelo bemoeilijkt, antwoordt hij volmondig ‘ja’. ,,Misschien is een oplossing om de parkeernorm los te laten. Het is vreemd te moeten constateren dat de twee parkeerterreinen bij het Kerkelijk Centrum en de Rehobothkerk doordeweeks praktisch leeg blijven, terwijl er op één ervan een prachtig appartementengebouw kan worden gerealiseerd.” Hij vindt overigens dat het centrum echt een zorgenkindje is dat meer aandacht verdient. ,,Veel mensen ervaren het centrum als saai. De ‘beleving’ is ver te zoeken in de Stationsstraat.” Wilhelm denkt dat aankleding met meer groen de situatie kan verbeteren. Maar ook het weer toelaten van fietsverkeer. ,,Van fietsende consumenten is het bekend dat deze eerder geneigd zijn tot het doen van impulsaankopen.” Hij omschrijft dit als een win-winsituatie voor fietsers en de winkeliers.
Vierhoog is acceptabel
Als je Wilhelm vraagt waar er hoogbouw in Ermelo kan komen, dan verwijst hij naar een locatie nabij de A28. ,,Hoogbouw past wat ons betreft niet zozeer bij het dorpse karakter van Ermelo. Tot vierhoog is acceptabel.” Wel pleit hij voor meer studio’s of tweekamerappartementen voor starters en voor ouderen ‘nultreden’ woningen of clusterwoningen. ,,Die zijn niet eenvoudigweg te realiseren met hoogbouw. Er zijn overigens deze raadsperiode volgens de harde cijfers slechts 209 woningen geïnitieerd. In de vorige raadsperiode minstens vijf keer zoveel.” Terugkijkend noemt hij het in 2022 voorgestelde hybride-akkoord geflopt. ,,De oppositie had deze raadsperiode nauwelijks wat in te brengen. Dat was in de vorige raadsperiode wel anders.” Wilhelm stelt daarom voor de volgende raadsperiode voor om te werken met een sociaal-maatschappelijk raadsbreed programma. ,,Daarin is geen ruimte meer voor een sterke tegenstelling coalitie-oppositie.”
Belang van toerisme
HEE22 vindt cultuurhistorie een belangrijk item. ,,Dit mag nog zichtbaarder zijn voor inwoners en toeristen. Hiervoor ligt een belangrijke opdracht voor museum Het Pakhuis.” Wilhelm stelt dat we trots moeten zijn op de belangrijke toeristische sector. ,,We hebben vele fraaie wandel- en fietsroutes. Een fietsbrug over het Nuldernauw kan het toerisme versterken. Er ligt voor ruim 100 km veilige ruiter- en menpaden in ons buitengebied. Hieraan zou meer aandacht geschonken moeten worden.”
Geen 'bestuurlijke rust'
Terugkijkend op de afgelopen vier jaar ervaart hij niet de ‘bestuurlijke rust’ die sommige partijen claimen. ,,Twee van de drie wethouders zijn voortijdig vertrokken, 9 van de 21 raadsleden zijn gedurende deze termijn opgestapt. Veel bestuurlijke onrust is ontstaan met de behandeling van het dossier Tomassen met een draai van 180 graden: een zienswijzennota met veel onjuistheden, een voorlopige vvgb die zomaar werd vervangen door een nieuwe vvgb, een externe jurist die door de raad werd geraadpleegd en overliep naar het college…” Hij noemt vervolgens het vertrek van een juriste op het dossier Tomassen. Wilhelm: ,,Het vorige college had alle pro memorie-posten weggewerkt. Dit college kon dus met een schone lei beginnen. Nergens is er deze raadsperiode substantieel bezuinigd, terwijl dat goed mogelijk was in het sociaal domein.”
Permanente bewoning
Tot slot meldt deze lijsttrekker dat er wat hem betreft permanente bewoning op een recreatiepark mogelijk zou kunnen zijn vrij voor een bepaalde termijn. ,,Bewoners met een urgentieverklaring krijgen dan lucht en de tijd om een passende woning te vinden. Parkeigenaren kunnen dan zelf beslissen of ze permanente bewoning toelaten of niet.” Wie meer wil weten over de visie van HEE22, klik hier.
- Details
- Geschreven door redactie
- Categorie: Politiek
- Gepubliceerd: 03 maart 2026