Jesca, een moeder op afstand

ERMELO – Op woensdag 29 januari presenteert Nieske Selles haar debuutroman ‘Jesca’ bij Riemer & Walinga Boekverkoopers. Het is niet het eerste boek van de hand van Selles, wel de eerste roman.

Jesca is een jonge vrouw, die veel trauma's heeft meegemaakt in haar leven. Door al deze trauma's is zij onveilig gehecht aan haar ouders en heeft zij ook later moeite om zich te hechten. Ze vindt het moeilijk om mensen te vertrouwen en hoewel alles in haar hunkert naar liefde en geborgenheid, stoot ze de mensen die haar dat willen geven van zich af. Jesca vecht zich steeds opnieuw uit moeilijke relaties, maar lijkt niet bestand tegen de macht die anderen op haar uitoefenen. Dit resulteert in de uithuisplaatsing van haar kindje. Selles: ,,In het verhaal volgen we Jesca in haar rol als moeder op afstand.” De auteur kent de situatie van heel dichtbij. ,,Sinds achttien jaar zijn wij pleegouders, en de vele contacten met biologische ouders van onze - en andere pleegkinderen heeft mij gemotiveerd om dit verhaal te schrijven.”

Trauma 

De Ermelose boekenschrijfster wil met ‘Jesca’ laten zien dat trauma vaak intergenerationeel is. ,,Het lijkt daardoor een vicieuze cirkel, waar goede hulp bij nodig is. Niet alleen een kort begeleidingstraject, maar een lange adem van hulpverleners die niet voortdurend wisselen maar betrouwbaar zijn.” Als tiener voelde Nieske Selles al de belangstelling voor pleegzorg. Samen met haar man en hun twee zonen zorgen ze voor drie tieners die al als peuter bij hen zijn komen wonen.

Praatje

Met haar roman hoopt Selles vooral herkenning en begrip te kweken voor ‘Jesca's, mensen in dergelijke situaties. ,,Het zou mooi zijn als mensen de persoon achter het gedrag gaan zien. Dat extra praatje op het schoolplein, bij de zwemles of de sportclub kan het verschil maken. Geen veroordeling, maar het delen van je leven met de ander kan een begin zijn naar vertrouwen in mensen en herstel van trauma's.”

Gelovig

Geloof speelt een belangrijke rol in ‘huize Selles’. Ze schreef regelmatig blogs en boeken over geloofsopvoeding voor ouders. De hoofdrolspeler in de roman daarentegen is niet gelovig opgevoed en het geloof is daardoor ook niet iets wat speelt in haar leven. Selles: ,,Maar in levens van mensen die op haar pad komen, speelt het geloof wel een rol. Daardoor gaat Jesca wel nadenken over de betekenis van het geloof in God, en stelt ze zich daar voorzichtig voor open. Jesca is geen bekeringsverhaal, maar een verhaal waarin mensen met verschillende levensovertuigingen met respect van elkaar leren en voor elkaars levensvisies open staan. Jesca betekent: 'God ziet je'. Hoewel het in het verhaal van Jesca nauwelijks over God gaat, is Hij toch aanwezig op bijna elke bladzijde van het verhaal - vanwege haar naam. Dat vind ik mooi.”

Als een jas

Wie aanbelt bij de familie Selles ziet op de gevel 'Share your life'. Die naam past als een jas bij de manier zoals de Ermelose familie leeft. ,,Dat is het verlangen van mij en van ons als gezin: Ons leven delen met mensen die dat kortere of langere tijd nodig hebben. Wij geloven dat we hier niet alleen op aarde zijn voor onszelf of ons eigen levensgeluk, maar dat we als mensen aan elkaar gegeven zijn om er voor elkaar te zijn.” De verschijning van dit boek is voor Nieske Selles best spannend, maar vooral ook leuk. ,,Ik hoop dat het lezers een inkijkje geeft in de wereld van jeugdzorg, pleegzorg, biologische families en hulpverleners. Met als belangrijkste doel wat mij betreft: Minder oordeel, meer liefde!”