Sporten voor inwoners met een beperking wordt toegankelijker
Ermelo en Harderwijk sluiten aan bij landelijke pilot
ERMELO/HARDERWIJK – Inwoners van Ermelo en Harderwijk met een beperking krijgen voortaan betere ondersteuning bij het vinden van een passende sport en de benodigde sporthulpmiddelen. Beide gemeenten hebben zich aangesloten bij de landelijke pilot Uniek Sporten Centraal Loket, die tot en met 2028 loopt. Met de deelname willen de gemeenten drempels wegnemen en ervoor zorgen dat iedereen kan deelnemen aan sport en beweging.
Wethouders Marcel Companjen en Maarten Reckman van Harderwijk en wethouder Hans van der Weide van Ermelo ondertekenden op 10 juni het convenant waarmee de samenwerking officieel van start ging. De pilot biedt inwoners met een beperking laagdrempelige toegang tot deskundig advies. Wie een sporthulpmiddel nodig heeft, kan zich zoals gebruikelijk melden bij de eigen gemeente. Na beoordeling van de aanvraag wordt de inwoner doorverwezen naar het Uniek Sporten Centraal Loket, dat gespecialiseerd advies geeft over passende sportvoorzieningen.
Pilot
Volgens wethouder Marcel Companjen sluit de pilot aan bij de ambitie om iedereen gelijke kansen te bieden. ,,Iedereen moet kunnen sporten en bewegen, mét of zonder beperking. In de praktijk bleek de aanschaf van een passend hulpmiddel vaak te duur of te ingewikkeld. Met deze pilot zetten we de inwoner centraal.” Ook wethouder Van der Weide ziet belangrijke voordelen. ,,We nemen administratieve lasten en financiële onzekerheden weg en bieden deskundige hulp op maat. Zo vergroten we de toegankelijkheid van sport en stimuleren we deelname aan de samenleving.”
Financiële drempels verlagen
Binnen de nieuwe regeling betalen de gemeenten een vaste bijdrage per sporter voor een periode van zeven jaar. Eventuele hogere kosten voor sporthulpmiddelen worden door Uniek Sporten opgevangen via sponsoring en fondsen. Hierdoor blijven de financiële risico’s voor de gemeenten beperkt. De kosten worden gedekt vanuit de bestaande budgetten binnen de Wet maatschappelijke ondersteuning (Wmo).
Investeren in gezondheid
Hoewel de bijdrage per sporter stijgt, verwachten de gemeenten dat de investering zich ruimschoots terugbetaalt. Onderzoek laat zien dat elke euro die wordt geïnvesteerd in aangepast sporten een maatschappelijke opbrengst van ongeveer 4,5 euro oplevert, onder meer door gezondheidswinst en lagere zorgkosten. Wethouder Maarten Reckman benadrukt dat de pilot past binnen het beleid rond Positieve Gezondheid. ,,We kijken niet naar de beperking, maar naar wat mensen wel kunnen. Sport en bewegen vergroten de eigen regie, versterken sociale contacten en dragen bij aan zowel de mentale als fysieke gezondheid. Met deze pilot brengen we onze ambities direct in de praktijk.”
Duurzame aanpak
Naast het vergroten van de sportdeelname zet de pilot ook in op duurzaamheid. Sporthulpmiddelen worden waar mogelijk hergebruikt via bruikleenconstructies en circulaire afspraken. Daarmee ontstaat een toekomstbestendig model dat zowel maatschappelijk als financieel duurzaam is. Met de aansluiting bij het Uniek Sporten Centraal Loket zetten Ermelo en Harderwijk een nieuwe stap richting een inclusieve samenleving, waarin iedereen de kans krijgt om actief mee te doen.
Foto: V.l.n.r.: Nike Boor (directeur Fonds Gehandicaptensport), Erik van der Weide (wethouder gemeente Ermelo) , Marcel Companjen (wethouder gemeente Harderwijk) en Maarten Reckman (wethouder gemeente Harderwijk).
- Details
- Geschreven door Redactie
- Categorie: Actueel
- Gepubliceerd: 12 juni 2026