GGz Centraal doet mee aan Social Run

ERMELO - GGz Centraal doet vanaf vrijdag 19 september weer mee aan de Social Run. Het is voor de deelnemers de tweede keer dat ze gaan deelnemen aan de Run tegen stigma's. Een 555 kilometer estafetterun in 48 uur voor een beter leven. Er doen naast GGz Centraal nog elf teams uit de GGz mee aan deze run.

Voorzitter van Raad van Bestuur van GGz Centraal Thea Heeren was vorig jaar de initiatiefnemer om een team van GGz Centraal af te vaardigen. Naast dat de instelling sponsor is van dit evenement onderschrijft zij ook vooral het belang van de anti-stigmacampagne. Nadia Plambeck is, evenals vorig jaar weer algemeen projectleider. Ze is weer net zo enthousiast. ,,Er is een groot aantal deelnemers die vorig jaar ook hebben meegelopen, maar er zijn ook een aantal nieuwe lopers. Zo hebben we Albert van Esterik, sinds 1 januari lid van de Raad van Bestuur, ook warm gekregen om mee te lopen.'' Als trajectbegeleider ervaart Plambeck dagelijks dat stigmatisering een van de hardnekkigste hindernissen is bij het vorm geven van het leven na of met een psychiatrische aandoening. ,,Verbinding in prestatie en plezier, dat zijn voor mij de kernwoorden waarmee de social run aandacht besteed aan het bestrijden van het stigma,'' aldus Plambeck.

Trainingsprogramma

Het team van GGz Centraal heeft afgelopen periode flink getraind. Zo stond er zelfs een bootcamp op het trainingsprogramma. Sinanda Benjamins, opleider bij GGz Centraal Innova, deed in 2013 per fiets mee aan de social run en is ook dit jaar weer van de partij. ,,Mét elkaar willen we het taboe op psychiatrische aandoeningen doorbreken en een vuist maken tegen stigmatisering. Ik droom en wens dat mensen mét psychiatrische problematiek een betere plek krijgen in de samenleving. Daarvoor moeten grenzen worden verlegd en taboes doorbroken.'' aldus Benjamins. Ze kijkt met veel genoegen terug op de social run van vorig jaar. ,,Het was een onvergetelijke en grensverleggende ervaring en ontdekkingstocht. Wat ik als deelnemende fietser tijdens deze run heb ervaren, is dat wij elkaar binnen het team allemaal even hard nodig hadden. Gedurende die ruim vijftig uur waarin wij de 555 km volbrachten, waren wij volledig op elkaar aangewezen. Het speelt geen enkele rol meer wat je doet, wat je hebt, waar je vandaan komt. Het gaat erom wie je bent.'' Ze vergelijkt deze prestatie met het lopen van de RoParun of de beklimming van de Alpe d'Huez. ,,Het beste van ons kwam boven. De spirit onder de teamleden was enorm, iedereen hield iedereen twee etmalen lang op de been. En de uiteindelijke euforie was zo groot! Blijdschap, ontroering én tranen, na een immense sportprestatie.'' Bas Jan Stoute is een van de twee teamcoaches en heeft in zijn peptalk aan het team wat cijfertjes geproduceerd. ,,Aanstaande vrijdag is het dan toch echt zover. We gaan starten met de social run. We lopen 555 km in 48 uur en lopen door zeven provincies waarvan we drie provinciale hoofdsteden aan doen, te weten Utrecht, Zwolle en Assen. Deze klus gaan we klaren met vier fietsers, elf lopers, vier chauffeurs, vier camperbestuurders, twee teamcaptains, twee koks en twee verzorgers. Daarnaast is er nog een route-coördinator, een communicatiecoördinator en twee ondersteuners voor de route en slaapplaatsen. In totaal doen we mee met dertig personen.''

Joop Braakhekke

De start en finish zullen dit jaar plaatsvinden in fort Vechten te Bunnik. De start is vrijdag 19 september vanaf 12.00 uur. Het team GGz Centraal zal even voor het middaguur uit Ermelo vertrekken. Ze zullen worden uitgezwaaid door de directie van GGz Centraal Veluwe en door de burgemeester en wethouders van Ermelo. Ook het Ermelose college heeft de social run gesponsord. Daarna zal het team via Amersfoort, waar de deelnemers van Zon & Schild zich bij het team zullen voegen, richting Utrecht afreizen waar de start van de social run plaatsvindt.
Bijzonder is dat op zondag 21 september restaurant Le Garage van Joop Braakhekke de GGz Centraal-lopers in Amstelveen een lunch aanbieden. De finish zal, afhankelijk van de snelheid van de teams, vanaf 17.00 uur ook in Bunnik plaatsvinden. De route die het team aflegt is op www.ggzcentraal.nl te volgen. Het is nog mogelijk om deze sportieve uitdaging te sponsoren. Via www.socialrun.eu/ggzcentraalkmadoptie kunnen kilometers van team GGz Centraal worden geadopteerd voor € 5,- per kilometer.