Archeologen leggen stukje bodemarchief bloot

ERMELO – In 2008 en 2011 werd er al archeologisch onderzoek gedaan en stuitten deskundigen op sporen van een nederzetting uit het begin van onze jaartelling. Ook vandaag waren de verwachtingen hoog toen bij de Margrietschool de grond werd afgegraven. Een groot deel is echter inmiddels verstoord. Wel wordt er gesproken over een hutkom.

In 2008 vond archeoloog Martin Schabbink van bureau Raap donkere kringen en plekken die duiden op palen en de muur van een woonhuis; kleurverschillen in de grond. Er liep een beek, de waterleverancier voor de bewoners en een stuwwal die zorgde dat mensen droog konden wonen. Raap kwam vervolgens eind 2010 terug toen de school afgebroken was. De archeologen ontdekten op die locatie nederzettingssporen uit een kluster van drie kuilen uit de Vroege IJzertijd. Eén van de kuilen bevatte een verlatingsdepositie met een groot deel van het huisraad, waaronder delen van 21 potten, twee complete spinklossen en delen van geheel gefragmenteerde weefgewichten. Veel van het gedumpte huisraad was deels of geheel verbrand.

Verstoring

In het verleden zijn er op de plek Hamburgerweg-Oude Telgterweg zes huisplattegronden opgetekend met diverse bijgebouwen, hutkommen, (afval)kuilen en greppelsporen. Die resultaten wijzen erop dat in de directe en wat wijdere omgeving met behoudenswaardige archeologische resten rekening gehouden moet worden. Daarom graaft ADC ArcheoProjecten vandaag en morgen op deze locatie. ,,Je ziet dat bepaalde lijnen kunnen worden doorgetrokken,” vertelt de archeoloog met de tekening van Raap in zijn handen. ,,Maar er is veel verstoring.” Ook is het nog te vroeg om conclusies te trekken. ,,We moeten telkens een stukje open maken en langzaam opschuiven.”

Woensdag kunnen de deskundigen pas de balans opmaken over het nog aanwezige bodemarchief. Aan de hand van al deze ‘puzzelstukjes’ kan de rijke en geschakeerde geschiedenis van Ermelo worden gereconstrueerd.